Kényszeres túlevés

Jóga az étkezési zavarok ellen

A szokásos -internetes- kutakodásom során találtam több érdekes infót arról, hogy a jóga elősegíti az étkezési rendellenességekből való gyógyulást.

Ennek egyetlen egyszerű oka van: a jóga egyensúlyt hoz mind fizikailag, mind szellemileg. Segít kilábalni a depresszióból, segít a düh kezelésében, csökkenti a szorongást, növeli az önértékelést, segíti a pozitív testkép kialakítását, hatására javul a koncentráció, a hangulat pozitívvá válik. Még az emlékezőképességre és a tanulási képességekre is jótékonyan hat. Fizikailag pedig energetizál, erősíti az izmokat, a csontokat (ez utóbbi anorexia esetén különösen fontos), jó hatással van a keringésre, a szívre és az erekre, normalizálja a hormonháztartást, serkenti az emésztést és kiválasztást, és még hosszan sorolhatnám, hogy mi mindenre van pozitív hatással. Összefoglalva a jógával elérhetjük a lelki békét, jobban el tudjuk fogadni magunkat, és egészségesebbé válhatunk.

A jóga hatását az étkezési zavarokra tudományos kutatásokkal is többen alátámasztották. Például egy ausztrál kutatás szerint egy 12 hetes jógaprogram hatására jelentősen csökkent a falászavaros betegek falási epizódjainak száma, nőtt az önértékelésük, és pozitívabbá vált a testükkel való viszony. Egy belga tanulmány hasonló eredményekről számolt be: mindhárom fő étkezési zavar súlyossága csökkent a jóga hatására, és a velük együtt járó depressziós tünetek is jelentősen javultak.

A jóga segíti a saját testünk megismerését, így az étkezési zavaros ember számára egyszerűbbé válik a test jelzéseinek -éhségnek, jóllakottságnak- a felismerése. A jóga -mivel egy mindfulness, azaz tudatos jelenlét gyakorlat- megtanít minket együtt élni az érzelmeinkkel, legyenek azok bármennyire is rosszak, emiatt egy negatív érzelem hatására nincs szükség arra, hogy az ételben találjunk vígaszt. Ha az ételbe menekülünk az érzelmek megélése helyett, akkor nem csak az érzelmekkel, a testünkkel és a jelen történéssel veszítjük el a kapcsolatunkat, hanem magával az étellel is. A jóga gyakorlásának ez a lényege, hogy megtanuljunk kapcsolatban maradni a testünkkel, ezáltal az érzelmeinkkel is. Rászoktat arra, hogy “átlélegezzük” magunkat a problémákon, ahelyett, hogy eltompítanánk a rossz érzést evéssel. A lélegzéssel tudatosítjuk a negatív érzést, a sürgetést az evésre, de azt is, hogy ez csak egy pillanatnyi dolog, el fog múlni, túl fogjuk élni.

A spirituális oldalak egyértelműen az egyes (gyökér-) csakrában bekövetkezett zavar hatásának tekintik az étkezési gondokat, tehát az erre a csakrára irányuló jógagyakorlatok gyakorlására kell kiemelt figyelmet fordítani. Nagyon jó magyar leírást találtam a különböző jógagyakorlatokról ezen a weboldalon, itt az egyes pózok pontos kivitelezésének leírása mellett feltüntetik minden egyes gyakorlat hatását: melyik csakrára, melyik szervre hatnak, hogyan segítenek szellemileg illetve testileg.

Úgyhogy találtam magamnak egy újabb programot, amit akár naponta lehet csinálni, és a beszámolók szerint csak jól járok, ha belevágok 🙂 (Hajdanában jártam pár jógaórán, de akkoriban nem nagyon jött be. Nem magával a gyakorlatokkal volt a baj, hanem az órák végén a vezetett meditációval. Na, azt nem szerettem.)

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!