A mindfulness módszert kiválóan lehet alkalmazni az étkezésekkor is.
A tudatos étkezés lényege, hogy az ételt minden érzékszervünkkel élvezzük, és elfogadjuk testünk döntéseit, mert a test ösztönösen tudja, hogy mit, mikor és mennyit akar enni. (Nagy az átfedés a tudatos étkezés és az intuitív étkezés között, ez utóbbiról egy korábbi posztom megtalálható itt.) Tudatos étkezéssel elmulasztható az érzelmi evés, és az étel is finomabb lesz, amikor minden figyelmünkkel rákoncentrálunk, hiszen jobban fogjuk érezni az ízeket, az állagot, az illatot.
Kezeket föl: hányan szoktunk kaja közben könyvet/újságot olvasni, tévézni, internetezni? Vagy csak rohanva habzsolni, állva bekapni néhány falatot, hogy alig érezzük az ízét a befalt ételnek? Azt már meg sem kérdezem, hogy hányan eszünk érzelmi alapon, figyelembe se véve a fizikai éhséget/jóllakottságot….
Találtam egy nagyon érdekes előadást: Sandra Aamodt idegkutató beszél a fogyókúrákról és a tudatos étkezésről (magyar felirattal):
https://www.youtube.com/watch?v=p8mgRYmVYYU
Nagyon tetszett, amit mond a fogyókúrákról, és arról, hogy hogyan működik az agyunk a súlyunkkal kapcsolatban.
A fogyókúrák megszabják, hogy mit, mikor ehetünk: nem ehetünk finomított szénhidrátot, nem ehetünk este 6 után, nem ehetünk semmit, amit az őseink nem ettek, vagy csak fehérjét illetve csak keményítőt ehetünk egy adott napon, stb.
A tudatos étkezés azt mondja meg, hogy hogyan együnk:
-a testünket megfigyelve, annak fizikai igényeit követve (éhség, telítettség)
-minden érzékszervünkkel figyeljük meg az adott ételt: érezzük az illatát, az állagát (ropogós, puha, kemény, selymes, stb) és természetesen az ízét
-legyünk tökéletesen jelen: üljünk le, kapcsoljuk ki a tv-t, tegyük el az újságot, a telefont, a számítógépet. Azaz, amikor eszünk, csak együnk, ne csináljunk semmi mást.
-ne ítélkezzünk: ne kattogjon az agyunk azon, hogy “Úristen, ez tele van cukorral, nekem ilyet nem szabad enni”, “Ez nem fér bele a diétámba”, stb. Ha jön egy ilyen gondolat, bűntudat nélkül hagyjuk el is menni.
Ha csirkehúst kívánunk salátával, azt együk. Ha csokitortát tejszínhabbal, akkor azt. Persze csak akkor együk bármelyiket, ha a fenti hogyanokat megvalósítva esszük őket.
A mai napom eddig a tudatos étkezés jegyében telt. Két dolgot már biztosan állíthatok:
1. Nagyon nehéz lesz átszokni a tudatos evésre. Megszoktam, hogy a reggeli kávé közben átböngészem a híreket a neten, vagy éppenséggel ide a blogba pötyögök. A falási rohamokat se ülve szoktam véghezvinni, hanem állva, legtöbbször a hűtő előtt, az ízekre nem figyelve. (Ez utóbbi és a tudatos étkezés kb annyira van egymástól, mint Makó Jeruzsálemtől.) Szóval nem kis kihívás.
2. A másik dolog, amit felfedeztem ma: Ilyen jól muffin még nem esett, mint a mai leves után elkövetett “tudatos” muffin 🙂 Megérte tudatosan megenni….
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: