Azt hiszem a “kívánósság” -amikor ölni tudnánk egy falat pl csokiért- mindannyiunk életében felbukkan, ez nem csak az étkezési zavarokkal küzdők és ételfüggők sajátja.
Sokan azt állítják, hogy az ilyen sóvárgás mögött mindig valamilyen tápanyaghiány áll, és ha az adott tápanyagot, vitamint, ásványianyagot pótoljuk, akkor elmúlik az eredeti “vágy”. Nap, mint nap jelnnek meg táblázatok arról, hogy melyik étel megkívánása milyen tápanyaghiányra utal, és milyen más kajával tudjuk bevinni azt a hiányzó anyagot. Például, ha csokit kívánunk, akkor szimplán magnéziumban gazdag ételt kell enni (pl olajos magvakat), és rögtön el is tűnik a csoki-ehetnék. (Hozzátenném, hogy most nyomtam be egy fél zacskó kesudiót (nem érzem magam akaratgyengének egyáltalán…) és nem kívom a csokit. Mondjuk előtte se kívántam, de mindegy.)
Sok táplalkozástudós szerint azonban a tényleges tápanyaghiány ritkán áll a kívánós esetek hátterében. Általában negatív érzelmek okozzák őket. Egy ausztrál kutatás szerint pedig a mentális képekkel hozhatók összefüggésbe az ilyen jellegű sóvárgások. Az agynak pontos képe, emléke van a fogyasztani kívánt dologról, emlékszünk az ízére, a textúrájára, a színére. A kutatás alatt megfigyelték, hogy azok a kutatási alanyok, akik kívánták a csokit, azok kevésbé voltak képesek bizonyos kognitív feladatok elvégzésére: a memóriatesztnél kevesebb szóra emlékeztek és a matekfeladatok megoldása is tovább tartott nekik, mint a csokit nem kívánó résztvevőknek. Tehát az agy a kívánt ételre fókuszál, nem az egyéb feladatokra. Egy újabb kutatás azt találta, hogy ez a kapcsolat fordítva is működik: ha lefoglaljuk az agyat különböző feladatokkal, nem lesz kapacitása a sóvárgásra. Tehát a figyelemelterelés tudományosan is bizonyított a kívánósság esetében. 🙂
Persze vannak olyan esetei a kívánósságnak, amit -kis részben ugyan- pl a hormonok szabályoznak, ilyen a terhesség alatti illetve a menstruációt megelőző vágy a csokira, savanyú uborkára illetve egyéb ételekre.
Egyetlen olyan esete van a kívánósságnak, amit valóban a tápanyaghiány okoz (legalábbis az esetek nagy részében), és ez a pica, a furcsa sóvárgásokat okozó étkezési zavar. A pica esetében többször bizonyították, hogy leginkább vashiány okozza a tüneteket. A vashiány megszüntetésével általában elmaradnak a pica tünetei is.
A kevésbé furcsa dolgok iránti kívánósság megszüntetésére használható trükkök pedig a következők:
-ahogy fent említettem: a figyelem elterelése
-a reggeli testmozgás állítólag lecsökkenti a sóvárgásokat, és hatása egész nap tart
-sokszor azt javasolják, hogy együnk egy falatot a megkívánt ételből (ez falászavar és bulímia esetén nem biztos, hogy ajánlott, mert az az egy falat nem valószínű, hogy egy falat marad)
-az érzelmi mélypontok miatt bekövetkező kívánósság hatékonyan csökkenthető vidám zenével (érdemes összeállítani egy cd-t pörgős zenékkel, és rögtön elindítani, amint a sóvárgás beüt)
-sok gyümölcsöt, zöldséget és jó zsírt kell enni (ez a tápanyaghiány okozta probléma esetében fog segíteni az ügyön)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: